Home

Ostatnio przeglądane

Producenci

Świat Dawnych Map Zeszyt 1-10

9788365194985

Nowy produkt

ims

 
   

95,14zł brutto

Więcej informacji

W imieniu Wielce Czcigodnych Mistrzów

Gerarda Mercatora i Jodocusa Hondiusa,zapraszamy Państwa w podróż do fascynującego ŚWIATA DAWNYCH MAP z nadzieją, że przygoda ta już nigdy nie będzie miała końca.

 

ŚWIAT DAWNYCH MAP to periodyczna opowieść o dawnych mapach i geograficznych odkryciach, przetykana gęsto wątkami historycznymi i obyczajowymi kontekstami, a także pełna encyklopedycznych tablic, wyróżnień i objaśnień.

Na każdy kolejny tom serii składają się: ZESZYT zawierający ok. 30 reprodukcji starannie dobranych map, które ilustrują omawiane zagadnienia, a także dołączony do zeszytu REPRINT DAWNEJ MAPY o wymiarach oryginału.

 

Historia kartografii jest najbardziej interdyscyplinarną i fascynującą dziedziną badającą przeszłość. Dawne mapy są przedmiotem zainteresowań geografów i geodetów, astronomów i matematyków, zoologów i botaników, historyków, etnografów i heraldyków, historyków sztuki, bibliologów i językoznawców, a nawet psychologów i socjologów.

 

Will Durant, wybitny amerykański filozof i historyk, współautor fundamentalnej The Story of Civilization, uważał, że tylko dawne mapy ukazują nam prawdziwe oblicze Historii. Bo rzeczywiście mało jest wytworów ludzkiej działalności, które wymagały tak ścisłej organizacji i współpracy wiedzy, umiejętności, wyobraźni, pasji i artystycznego talentu jakim była mapa.

 

Nasz projekt edytorski zakłada opracowanie ok. 60 zeszytów.

Zeszyty 1-14 stanowią rodzaj wprowadzenia do wiedzy o dawnych mapach prezentując podstawowe pojęcia i problemy.

W Zeszytach 15-40 przedstawione zostaną krótkie dzieje kartografii (od starożytności do pocz. XIX w.) oraz sylwetki najwybitniejszych twórców map, odkrywców i badaczy nieznanych lądów. Zeszyty późniejsze pomyślane zostały jako mini-monografie poświęcone historycznym regionom i wybranym tematom.

 

Treść pierwszej części edycji (Zeszyty 1-10):

1. O dawnych mapach i wedutach. Skąd się biorą mapy, czyli trochę o pierwszych atlasach. Wymiary map. Materiały i sposoby tworzenia map. Ogólny podział technik druku.

2. O twórcach dawnych map. Nieco o wartości i cenach dawnych map.

3. O skalach map. O orientacji dawnych map.

4. Obraz świata na dawnych mapach, czyli uwag kilka o odwzorowaniach kartograficznych.

5. Kartografiki, które nie są mapami.

6. O kompozycji i zdobieniach dawnych map (parerga, winieta, bordiura, ornament).

7. O kartuszach (I). Podział kartuszy ze względu na funkcje.

8. O kartuszach (II). Rozwój historyczny kartusza.

9. Dawne mapy i heraldyka. Budowa i znaczenie herbu.

10. O kartuszach (III). Uwagi końcowe.

Produkty powiązane